Podczas środowej inauguracji roku akademickiego w Państwowej Szkole Wyższej w Białej Podlaskiej, pośmiertnie przyznano tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Peczu na Węgrzech profesorowi Józefowi Bergierowi. Założyciel bialskiej uczelni zmarł w marcu po ciężkiej chorobie.
Wyróżnienie odebrała jego żona Barbara Bergier, która również pracuje na PSW. – To ogromny zaszczyt. To drugi taki tytuł dla męża. Przez te 20 lat dał przykład, jak można się rozwijać, bo będąc pracownikiem PSW, zdobył tytuł profesora zwyczajnego. Ta uczelnia zasługuje na rozwój – podkreśla Barbara Bergier.
Od kilku lat, inauguracja na PSW odbywa się zawsze 16 października, w dniu wyboru kardynała Karola Wojtyły na Papieża Jana Pawła II, który jest patronem uczelni.
W tym roku, szkoła przyjęła blisko tysiąc studentów pierwszego roku, którzy w środę złożyli uroczyste ślubowanie. – Jestem zadowolona, że tutaj studiuję, liczę że będę dobrze przygotowana do zawodu pielęgniarski – mówi Renata, studentka I roku pielęgniarstwa. – Mamy sporo zajęć praktycznych i nowoczesny sprzęt do nauki, na przykład stół anatomiczny, który pozwala zobaczyć wnętrze ludzkiego ciała – dodaje studentka.
Z kolei Diana przyjechała z Ukrainy i mieszka w akademiku. – Z Ukrainy dużo ludzi przyjeżdża studiować do Polski, bo u nas mówi się, że tutaj wykładowcy lepiej przygotowują i tłumaczą. Faktycznie tak jest – przyznaje studentka fizjoterapii. – Po studiach chcę zostać w Polsce, ale raczej przeniosę się do większego miasta – dodaje Diana.
W tym roku Państwowa Szkoła Wyższa obchodzi też jubileusz 20–lecia. – Chcemy budować wizerunek akademickości miasta – zaznacza rektor prof. Jerzy Nitychoruk. – Myślimy o nauce, dydaktyce oraz o infrastrukturze. Dokonaliśmy zmiany profili kształcenia z ogólnoakademickich na praktyczne – podkreśla rektor. – Otoczenie społeczno-gospodarcze powinno sprzyjać zatrudnianiu absolwentów na lokalnym rynku pracy. Dlatego priorytetem staje się pozyskanie kadry z doświadczeniem praktycznym – tłumaczy prof. Nitychoruk.
Uczelnia planuje wprowadzić również stypendia dydaktyczne dla pracowników. – A nasze laboratoria powinny być doposażane tak, aby można było w nich prowadzić specjalistyczne badania – dodaje rektor. PSW przymierza się obecnie do budowy kolejnego akademika. – Chcemy też stawiać na odnawialne źródła energii, m.in. fotowoltaikę – podkreśla Nitychoruk.
Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II zajmuje czołowe miejsce w kraju w rankingu "Perspektyw". Obecnie kształci się tu ok. 3000 studentów na 18 kierunkach i 43 specjalnościach bezpłatnych studiów.
W Białej Podlaskiej działa jeszcze druga uczelnia, filia warszawskiego AWF.